Dubai (BAE) - Skydive

Uçuş Tutkusu...

Her havacı uçmayı sevecek diye bir kural yok elbette ama benim gibi bu mesleğe gönül verenlerin pek çoğu için uçmak, gökyüzünde olmak, bulutların üstüne çıkmak ayrı bir keyif konusudur. Severiz havalarda olmayı kuş misali...

Benim için hayattaki en hoş manzaralardan biri uçağınızın kapalı havayı geride bırakıp belirli bir yükseklikte, bulutların üzerinde sizi güneş ile buluşturduğu andır. Kimileri için de dünyayı yukarıdan, normalde görmediğimiz bir açıdan görmek, şehirleri havadan keşfetmektir. O nedenledir ki pek çok yolcu cam kenarı koltukları tercih eder, özellikle iniş ve kalkışlarda gözler cam ve ötesinde olur.

Sınırları zorlamak!

Elbette tüm bu anlattıklarım modern teknoloji ürünü uçakların içinde, rahat rahat koltuğunuzda otururken deneyimlediğimiz güzel anlardır. Ya da pilot lisansı olan havacılık tutkunları kendi uçakları ile yaptığı uçuşlarda bu tip güzel anları yakalarlar.

Bir de işin diğer boyutu var; gerçekten uçanlar...

Skydiving yani Türkçe olarak gökyüzü dalışı ya da serbest paraşüt, insanın deneyimleyeceği en uç, en ekstrem uçuş deneyimi. Dünyada pek çok kişi bu ekstrem spora gönül vermiş durumda. Bunun yanında profesyonel sporculara bağlı olarak yapılan tandem atlayış ise belirli kriterlere uyan herkesin yaşayabileceği bir olay...

Adım adım atlayış

İlk olarak boy/kilo ölçümünüz yapılıyor zira beden kütle endeksi 27,5 ve üzeri olanların atlaması mümkün değil. Daha sonra tandem atlayacağınız hocadan kısa bir eğitim alıyorsunuz. Uçakta yapmanız gerekenler, atlayıştan hemen önce nasıl durmanız gerektiği, atlayışla birlikte vücudunuzun alması gereken pozisyon ve benzeri tüm gereken bilgiler size ayrıntılı olarak anlatılıyor. Ardından sizi atlayış yapacağınız hocaya bağlayacak olan ekipmanı giyiyorsunuz. Gerekli güvenlik kontrolleri sonrasında uçağa binmek üzere piste doğru yola çıkıyorsunuz.

DHC-6 Twin Otter uçağımız pistte kısa bir koşu sonrası havalanıyor ve oldukça dik bir açı ile tırmanışını yapıyor. Yaklaşık 2500-2600mt irtifaya geldiğimizde atlama kapısının açılması ile heyecan tavan yapıyor. Atlayıştan saniyeler öncesinde aşağı baktığınızda aklınızdan geçenleri burada yazmam mümkün değil... saydırıyorsunuz :) Atlayışın ilk 3-5 saniyesinde zaten film kopuk.


2000 küsur metreden atlayıp yaklaşık bir dakika boyunca saatte 200km civarında bir hız ile serbest düşüş, yani free fall yapıyorsunuz. Bu sırada vücudunuzun tüm hızı ile pompaladığı adrenalin tavan yapıyor ve hiç bir şey düşünmeden, sadece o anın keyfini yaşayarak gökyüzünde uçuyorsunuz… ya da kelimenin tam anlamıyla düşüyorsunuz.

Serbest düşüşün ardından hocanın açtığı paraşütle biraz sarsılıyorsunuz ama hemen ardından serbest düşüş kendini gökyüzünde süzülmeye bırakıyor, size de manzaranın keyfini çıkarmak kalıyor. Yaklaşık 4-5 dakikalık bir inişin ardından ayaklar tekrar toprağa basıyor. Vücudunuz ve beyniniz size isyan ederken, siz inanılmaz bir deneyimin getirdiği keyifle ayağa kalkıyorsunuz.

Skydive Dubai

Havacılık ciddi iştir ve kuralları maalesef üzücü olaylarla yazılmıştır. Bu genelleme paraşüt ve skydiving için de geçerli zira hata affetmeyen bir spor. Zaten bu nedenle uluslararası sertifikasyonlara ve uzman profesyonellere sahip, güvenilir “drop zone” yani atlayış merkezlerinde bu işe kalkışmanız çok önemli.

Skydive Dubai bu merkezlerden biri. Şayet yolunuz Dubai’ye düşecekse zaman ayırıp siz de bu deneyimi yaşamayı planlayabilirsiniz. Ufak bir not; her gün belirli sayıda atlayış yapılabildiğinden 2-3 hafta önceden rezervasyon yapmanız tavsiye edilir.

Dünyadaki tüm atlayış merkezlerinin listesini ise dropzone.com sitesinden öğrenebilir, bir sonraki seyahatinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Türkiye’de durum

Ülkemizde şu anda tandem atlayış yapabileceğiniz üç uçuş merkezi bulunuyor. Bunlar Antalya (Manavgat), Selçuk (Efes) ve Ankara (Etimesgut). Efes’teki merkez hem pek çok uluslararası organizasyona ev sahipliği ile hem de atlayış esnasındaki manzara itibariyle öne çıkıyor. Türkiye’de bu işler THK çatısı ve denetiminde gerçekleşiyor.

www.dropzone.com sitesinden hem fiyatlar hakkında bilgi edinebilir hem de daha önce atlayış gerçekleştiren kişilerin deneyimlerini okuyabilirsiniz.

İyi uçuşlar…


Not: 2,5 yıldır yaşadığım BAE'nin her iki şehri (Dubai ve Abu Dhabi) hakkında gezi yazıları pek yakında sizlerle...Yorumlar

Unknown dedi ki…
merhabalar bir düzeltme yapmak isterim Türkiyenin ilk ve Tek atlayış merkezi Efes Dropzone'dur. İnönüde başlangıç kursları verilmektedir. Manavgatta ise henüz böyle bir oluşum söz konusu değildir.

www.skydiveefes.com adresinden detaylar öğrenilebilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yunanistan Gezi Notları - Günübirlik Kos

İtalya Gezi Notları – Roma ve Milano

Arjantin Gezi Notları - Buenos Aires