04 Aralık 2006

Schengen Vizesi

Yaklaşan bayram ve yılbaşı nedeniyle sıkça araştırılan bir konuda daha post açma gereği duydum; Schengen Vizesi...

Schengen Vizesi Nedir?
AB üyesi 15 ülke tarafından uygulanan ortak vizedir. Her AB üyesi ülkede değil Schengen Anlaşmasına imza atmış 15 ülkede geçerlidir.

Schengen Zone (Geçerli Ülkeler)
Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Luksemburg, Portekiz, Yunanistan (13 AB üyesi) + AB üyesi olmayan İzlanda ve Norveç.

Nereden ve Nasıl Alınır?
Schengen Zone'da ilk gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Başvuru için normal vize başvurusu için gerekenleri sağlamanız yeterlidir, zaten üye ülkeler Schengen dışında bir vize vermiyor.

Uygulama
Alacağınız Schengen vizesi ile daha sonra Schengen Zone'da bulunan diğer ülkelere vizesiz (iç hat gibi) seyahat edebilirsiniz. Bu esneklik vizenizi veren ülkenin belirleyeceği "geçerlilik süresi", "kalış süresi" ve "giriş hakkı" koşullarına bağlı olarak değişebilir. Üye ülkeler ortak veritabanı kullandığı ve bilgilerinizi paylaştığı için genellikle kısa süreli ve kısıtlamalı gelen ilk vizden sonra daha uzun süreli, çok girişli vize alma şansını yüksektir.

Tüyolar
Üye ülkeler aynı vizeyi farklı bürokratik işlemlerle vermektedir. Örneğin İspanyol ve İtalyan konsoloslukları daha fazla ve farklı belgeler talep edebilmekte ve ince eleyip sık dokumaktadır. Fransız ve Hollanda konsoloslukları evraklarınız tam ise daha hızlı işlem yapmaktadır.

Daha önce yurtdışı çıkışınız varsa ve/veya ABD, İngiltere, İsviçre gibi muteber ülkelerden vizeniz varsa Schengen Vizesi almanız daha kolaydır.

Detaylı Bilgi İçin;
http://www.eurovisa.info/SchengenCountries.htm

Türk Vatandaşlarından Vize İstemeyen Ülkeler Listesi İçin;
http://yolgidenindir.blogspot.com/2006/07/vize-istemeyen-lkeler.html

1 yorum:

Borga Dinçler dedi ki...

Update: Aralık 2007'de Schengen Bölgesi genişlemiş olup Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleri de artık bu uygulamaya dahildir.