25 Temmuz 2006

Vize İstemeyen Ülkeler

Bu kadar yazıp-çizip, insanları dünyayı keşfetmeye teşvik ederken biraz da bilgilendirici olmak istedim. İşte hep sorulan sorunun cevabı;

Türk Vatandaşlarından Vize İstemeyen Ülkeler

Andorra, , Antigua, Arjantin, Arnavutluk, Bahama, Barbados, Batı Samoa, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, El Salvador, Endonezya, Fas, Fiji, Filipinler, Gambia, Grenada, Gürcistan, Güney Afrika, Güney Kore, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Kazakistan, Karadağ, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, K.K.T.C., Kosta Rika, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Monako, Nikaragua, Romanya, Santa Lucia, San Marino, Seyşeller, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Şili, Swaziland, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Vatikan ve Venezuella. (Liste Eylül 2009'da Tempo Travel'ın listesi ile güncellenmiştir. Bazı ülkelere kapıda alınan vize ile girilmektedir)

İlginç ve ilk etapta gezilebilecekleri bold yaptım. Elbette devletler arası ilişkiler dinamiktir ve vize uygulamaları değişiklik gösterebilir. Bu nednele en sağlıklı ve güncel bilgiye T.C. Dışişleri Bakanlığı sitesinden (http://www.mfa.gov.tr/) ulaşabilirsiniz.

Update/Kasım'06: Sıkça gelen bir soru; Mısır vize istiyor mu? Eskiden Türk Vatandaşlarından vize istemeyen Mısır şu anda vize uygulamakta.


Update / Kasım 2008: Bu yazı pek çok arama motorunda "Vize İstemeyen Ülkeler" diye arama yapıldığında çıkmakta ve aşağıdaki yorumlarla güncel kalmakta. Genel vize politikalarında değişikilik olmamış durumda. Yine de aşağıdaki yorumları okumakta fayda var. Bir de akılda olması gereken bir konu; AB üyesi Doğu Avrupa ülkeleri yavaş yavaş Schengen'e katılmakta, bu nedenle bu ülkelere de Schengen vizesi gerekemekte. (Not: Yorumları ile bu yazıyı güncel tutan arkadaşlara teşekkürler)


Update / Kasım 2009: Listemizi Eylül 2009'da güncelledikten sonra Suriye'ye vize kalktı. Bir de aldığım son bilgiye göre Mısır vizesini önceden alma durumu ortadan kalkmak üzere. Zaten yavaş yavaş Türklerden vize istemeyen ülkeler artacak hatta buna Schengen ülkeleri de eklenecek. Geziginlere özgürlük için az kaldı! :)


Update / Eylül 2011: T.C. Dışişleri Bakanlığı pek çok ülke ile vizeleri kaldırmaya başladı. Aklımda kalan ve seyahat açısından cazip olan ülkeler şunlar; Lübnan, Rusya, Ukrayna

Şubat 2012 itibarıyla Türklerden vize istemeyen 71 ülke şunlardır;

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makau, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Nikaragua, Pakistan (sadece iş adamları), Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, Seyşeller, St. Lucia, St. Vincent-Grenadines, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela


Sınır kapılarında vize alınabilen ülkeler ise; Bahreyn, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Katar, Kenya, Sudan, Ukrayna, Umman ve Zambiya olarak sıralanıyor.

23 yorum:

Adsız dedi ki...

endenozya vize istiyor arkadaslar.

Adsız dedi ki...

Kosova da vize istemiyor.

Adsız dedi ki...

Santa Lucia bile vize istiyo.

Adsız dedi ki...

malesef artik romanyada istior

Adsız dedi ki...

arkadaşlar brezilya vize istiyormu bilen varsa msj atabilirmisiniz

Adsız dedi ki...

oooofff ben de gitmek istiyorum artık ya afrika olsun da neresi olursa olsun.arkadaslar toplanın fas vize istemiyo var mısınız şöyle kızgın kumlarda bir safariye.offf kavurucu çöl ateşi sıcak samimi araplar...var mısınız afrikaya gitmeye ama okulum var ya 4 sene beklemem lazım:((

Adsız dedi ki...

brezilya vize istiyor

Adsız dedi ki...

temmuz 2007 de brezilyadaydım,vize gerekmiyordu o zaman ıcın...

Adsız dedi ki...

offffffffff ofyaaaaa turk ınsanı gezmetyı ve eylenmeyı hak etmıyormukı avrupalılar turkıyeye gelebılıyorda turkler gıdemıyorr artık mısır bıle vuıze oldu beee yeter artık bıız ıyı devlet ıstıyoruzzz

Adsız dedi ki...

Brezilya vize istemiyor... Amerikan vatandaslarindan dahi istiyor ama bizden istemiyor...

Adsız dedi ki...

arkadaşın biri doğru dedi.artık olsunda neresi olursa olsun afrikaya gidelim safari yapmaya.valla ben varım arkadaşım.gidelim.gidelim de kızgın kumlarda safari yapalım derken yamyamların midesinde yapmayalım o safariyi :))))

Adsız dedi ki...

inanamiyorum...

elin insani vizesiz geliyor...

biz giderken vize icin sürünüyoruz...

neyiz biz ya patagonya mi?

bir prestijimiz bile mi yok?

bu nasil is anlamadim?

Onur Caglayan dedi ki...

Patagonia, şili ve arjantin'in güneyi sayılan dünyanın yegane güzelliklerinden biridir. Oranın kuzu çevirmesini yemeden veya pengueniydi deniz aslanıyla balinasıydı görmeden yorum yapmak yanlış. ama T.C passportduyla seyahat etmenin sancılı olduğu o doğrudur. bilginize. CHUBUT Forever!!!

camgobegi dedi ki...

2006 yazınız bu Acaba hala bu ülkelere gitmek için şansımız varmıdır :P....

bakkhos dedi ki...

MERHABA SILI VE ARJANTIN BILDIGIM KADARIYLA VIZE ISTEMIYOR..TC VATANDASLARINA CIKARILAN ZORLUKLAR NELERDIR? TESEKKURLER

Borga Dinçler dedi ki...

her hangi bir zorluk çıkartmıyorlar... aksine "welcome el turco" diyerek ve gülümseyerek pasaportunuzu iade ediyorlar.

Adsız dedi ki...

arkadaslar kendinizi ezik hissetmeyin 8 sene thy de uctum bircok ulke gordum ki hic birisnde anti ilgiyle karsılasmadım.ayrıcana tatıl ıcınde gittim bircok yere..ayrıcana vize uygulması iki ulke arasındaki anlasmalra gore belirleniyo avrupa hariç ve usa vatandası bıle olsan yinede bircok ulkeye vize alabiliyosun..neysee herkese keyıflı tatıller.şimdiki ilk planım guney amerika..:)

Adsız dedi ki...

vize istemeyince elimizi kolumuzu sallayıp gidiyoz mu bi bilen yok mu nasıl oluyoo

I could I will dedi ki...

Sırf Türkiye vatandaşlarına gıcık olduklarından yapıyor değiller, 2. dünya savaşından beri bütün dünyada sınırlar daha da zor geçilir oldu ve bu herkes için geçerli. Biraz zengin ülkelere daha iltimaslı davranıyorlar tabi. Bir de Batı ülkeleri gayet anlaşılabilir bir şekilde Türkiye vatandaşına fazlasıyla doymuşlar. Ama için temiz inancın tamsa her yere vize alırsın sıkılma.

Evet, vize istemeyen yerlere de pasaportunu alıp gidiyorsun, sınırda damga basıyorlar, "şu tarihe kadar çık" diyorlar, bazen biraz da para alıyorlar (ya da vizeyi sınırda veriyorlar da diyebilirsin). Doğu'da bu daha yaygın. Ben 2,5 yıldır Güney Doğu Asya'daydım hiç Türkiye'ye dönmeden. 9 ülkeye girdim çıktım, 2-3 ayda bir ülke değiştirdim ve bütün bu sürede 4 kez bir elçiliğe girmem gerekti (Endonezya, Çin ve Tayvan için). Bazı ülkeler vize istememekle birlikte dönüş biletini görmek isteyebiliyorlar (Filipinler, bazen Tayland). Bir de oralarda Türkiyeli yok, bilmiyorlar, iyi oluyor :)

Yolumuz her daim açık olsun...

Adsız dedi ki...

Porto Riko vize istiyor mu arkadaslar? Ayni zamanda ABD greencard sahibiyim.

Adsız dedi ki...

Porto Riko TC pasaportlulardan vize istiyor mu, veya greencard sahiplerine vizesiz giris izni veriyor mu? Tesekkurler

Borga Dinçler dedi ki...

Porto Riko resmi olarak eyalaet statüsünde olmasa da A.B.D.'nin bir parçasıdır ve ziyaret için Amerikan vizesi gerekmektedir.

Adsız dedi ki...

ben avrupada 5 ülke gezdim belçika fransa ispanya portekiz almanya ve hollanda ama 5 şini topla bir rusya etmiyor :)))) avrupada hayat çok yavaş rusya süper oda vize istemiyor libya fas ta güzel avrupada en çok ilgimi çeken ülke ispanya diğerlerine sadece kültür gezisi için gidilir :))